Wiccanisko iWicca Study Group

Wicca Study Group zostało zapoczątkowane przez Vivianne i Chrisa Crowley w roku 1981 i było pierwszym regularnie prowadzonym zestawem warsztatów dla osób zainteresowanych Wicca. Było to w czasach, kiedy jeszcze nie było tak wielu wiccan, nie było tak wielu książek i, oczywiście, nie było Internetu. Niektórzy coś słyszeli, zainteresowali się, ale nie mieli skąd wziąć dobrych informacji na temat Wicca.

czytaj dalej...

Kurs Wicca Study Group okazał się więc niesamowitym sukcesem. Początkowo prowadzony był w weekendy przez cztery miesiące w roku (jeden weekend na miesiąc) w Londynie i zjeżdżali się na niego ludzie z całej Anglii. Tak było do połowy lat 90tych. W latach 90tych Wicca przeszła okres szalonego rozkwitu, a doświadczeni wiccanie pojawili się także w innych regionach Anglii i w swoich miastach zaczęli organizować podobne do Wicca Study Group kursy. Kiedy na Londyńskie WSG zaczęli przychodzić ludzie tylko z Londynu zmieniono format i zaczęto organizować jeden cykl warsztatów w roku trwający osiem tygodni, w jeden wieczór w tygodniu. Trochę później format zmienił się jeszcze bardziej i warsztaty zaczęli prowadzić także bardziej doświadczeni uczniowie Vivianne Crowley pod jej okiem. Wicca Study Group jest prowadzona w Londynie do dzisiaj, choć bardziej sporadycznie, jako że istnieje wiele kowenów, które łatwo znaleźć i nie trzeba już kursów żeby zaznajomić się z Wicca. Do najbardziej znanych lokalizacji tych londyńskich warsztatów należą legendarna księgarnia okultystyczna Atalantis koło Muzeum Brytyjskiego i London Ecology Centre w Covent Garden. W roku 2008, jako byli uczniowie i pomocnicy Vivianne, dostaliśmy od niej pozwolenie na prowadzenie Wicca Study Group w Polsce. Wróciliśmy do weekendowej formuły, ponieważ na nasze warsztaty zjeżdżali się chętni z różnych stron kraju, zarówno znad morza jak i z okolic gór. Pierwszy weekend warsztatowy miał miejsce w Warszawie, pod koniec 2008 roku. Drugi etap tego samego kursu także odbył się w Warszawie kilka miesięcy później (już w roku 2009). W roku 2011 zrobiliśmy trwający cały weekend Wicca Study Group w lasach pod Warszawą, a w roku 2012, kiedy nasze warsztaty okazały się tak popularne, że te same osoby chciały przyjeżdżać ponownie, rozszerzyliśmy formułę i oprócz kursu wiccańskiego dla początkujących, zrobiliśmy też warsztaty na tematy związane z magia i Wicca dla osób, które już wcześniej brały udział w WSG. I tak nasze WSG stało się częścią większego Wiccaniska. Oprócz Polski i Anglii, kurs Wicca Study Group jest też prowadzony we Włoszech przez innych uczniów Vivianne Crowley.

 

W ciągu ostatnich 31 lat, przez Wicca Study Group w Anglii przewinęło się setki osób, niektórzy nigdy nie zainteresowali się Wicca na dłużej, inni pozostali na zawsze na jej obrzeżach utrzymując szerokie kontakty wiccańskie, ale nie należąc do żadnego kowenu a jeszcze inni znaleźli miejsce w kowenach związanych z osobami prowadzącymi WSG lub zostali skierowani do innych kowenów i można śmiało powiedzieć, że WSG było w Anglii bardzo ważnym elementem rozwoju Wicca. O kursie tym wspominają zresztą Fred Lamond w swojej książce „50 Years of Wicca” i Ronald Hutton w „The Triumph of the Moon”. WSG okazało się ważne także dla rozwoju Wicca w Polsce, jako że Polscy wiccanie z aż czterech linii od gardneriańskiej przez mieszane do aleksandriańskiej maja w swoim drzewie genealogicznym osoby, które zetknęły się z Wicca właśnie poprzez Wicca Study Group i dzięki temu kursowi zostały inicjowane. Poniżej znajdziecie informacje o poprzednich spotkaniach i sprawozdania napisane przez uczestników.

NajbliższeWydarzenie

Zespół "Wiccańskiego Kręgu" musiał odwołać wszystkie organizowane wydarzenia z powodu pandemii Covid19.
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z naszą nową inicjatywą:

Wydawnictwem Arcadia Mystica!