Jak znaleźć kowenopinia druga

Przy obecnej ilości różnych rodzajów czarownictwa i stron internetowych oraz grup pozorujących Wicca w wielu krajach, coraz ważniejsze dla poszukujących staje się posiadanie możliwości sprawdzenia czy napotkana grupa jest częścią tradycji inicjacyjnej czy nie. Z kolei dla nas, wiccan inicjowanych, ważnym jest byśmy zaoferowali potencjalnym poszukującym sposób na sprawdzenie czy wybrana przez nich grupa jest prawdziwym wiccańskim kowenem. W tym celu, w roku 2011 w Holandii została stworzona inicjatywa Druga Opinia. Zapoczątkowana przez Merlina Sythove jest prostym i efektywnym sposobem na osiągniecie wyżej wymienionych celów. Dzisiaj niniejsza inicjatywa istnieje juz w kilku innych europejskich krajach a my dostaliśmy pozwolenie aby przenieść ją na polski grunt. Poniższy tekst jest tłumaczeniem anglojęzycznej wersji z elementami dopasowanymi do polskich realiów.

Celami inicjatywy są:

1. Pomoc poszukującemu w ocenie grupy

Po pierwsze i najważniejsze, strona Druga Opinia daje proste i jasne instrukcje oraz rozsądne rady jak ocenić potencjalna grupę dla siebie. To wspomoże poszukujących i pomoże im w wyborze odpowiedniej grupy.

 

2. Punkt kontaktowy do prywatnej oceny

Jeśli potencjalny poszukujący szuka więcej informacji, podajemy adres email i forum przez które można się kontaktować z osobami dobrze znanymi w społeczności inicjowanych wiccan, które wiedzą dobrze kto jest kim. Osoby te powinny być w stanie potwierdzić lub zaprzeczyć czy arcykapłanka Y, np. podająca się za członkinię tradycji gardneriańskiej, mówi prawdę czy nie.

Do niniejszej inicjatywy zapraszamy też innych inicjowanych i godnych zaufania wiccan, którzy mogą wynieść korzyści z wymiany informacji z nami.

 

3. Wpływ psychologiczny

Istnienie i adres strony Druga Opinia powinny być ogłoszone na wielu stronach i forach. Z dwóch powodów: pierwszy – po prostu w celu rozreklamowania serwisu. A po drugie i znacznie ważniejsze dobrze jest zaanonsować tak szeroko jak to możliwe, do wszystkich istniejących grup, by ich potencjalni kandydaci mogli użyć serwisu do weryfikacji, że ludzie są tym za kogo się podają.

 

4. Sprawdzanie jest OK

Ważnym jest by kultywować ideę sprawdzania czy twój nauczyciel jest naprawdę osobą za którą się podaje. Nie ma nic złego w sprawdzaniu czy Arcykapłanka i Arcykapłan twojej potencjalnej grupy są rzeczywiście inicjowani w danej tradycji. Oczywiście nie dostaniesz od razu pełnego rodowodu, który i tak dla pytającego niewiele znaczy. Ale potwierdzenie rodowodu per se, tak. Nie ma nic złego w potwierdzaniu lub zaprzeczaniu (publicznym) twierdzeniom ogłaszanym przez innych ludzi.

5. Praktyczne rezultaty

Jednak wpływ strony Druga Opinia sięga dużo dalej niż może się wydawać. Ogólna wiedza, że szukający mogą, i sprawdzają wszelkiego rodzaju fałszywe twierdzenia, ma swój wpływ. Bez większego wysiłku z twojej strony strona Druga Opinia zacznie ogólnie oczyszczać scenę po prostu przez ogłoszenie, że taki serwis istnieje.

Drugaopinia

Ocena wiccańskiej grupy

Dosyć regularnie dostajemy pytania odnośnie innych grup, a także prośby o skierowanie do takowych. W Polsce istnieją już inicjowani wiccanie z którymi z radością was skontaktujemy. Uważamy, że ważnym jest by potencjalny szukający mógł poznać różne opinie i być dobrze poinformowanym. By zdobyć informacje szukający mają kilka opcji które opisujemy poniżej:

Spotkania towarzyskie

Spotkania towarzyskie są spotkaniami pogańskimi na których poganie i osoby zainteresowane pogaństwem, a w szczególności Wicca, mogą się poznać i wymienić doświadczeniami. Pojawiają się na nich poganie praktykujący od wielu lat jak również osoby które dopiero szukają swojej ścieżki. Spotkania które polecamy możecie znaleźć na forum Wiccański Krąg. Niektóre z tych spotkań prowadzone są przez inicjowanych wiccan, inne przez osoby od dawna Wicca zainteresowane i znające środowisko, które będą w stanie udzielić porad i wskazówek. Jeśli jakieś spotkanie nie jest wymienione na naszej liście, nie znaczy to, że jest złe lub organizatorzy są podejrzani – oznacza to tyle, że ich nie znamy lub nie wiemy wystarczająco wiele o ich działalności by móc ich polecić.

 

Samodzielna ocena grupy

Nie trudno przeprowadzić dobrą ocenę grupy opartą o kilka kryteriów. Nie będziesz mieć 100% pewności ale naprawdę złe grupy będzie można łatwo odróżnić posługując się ogólnymi zasadami.

Lista pytań kontrolnych

Czy praktykują tradycyjną Wicca? Tradycyjna Wicca to grupy w których Arcykapłan i Arcykapłanka mają linie inicjacyjna sięgającą Geralda Gardnera i/lub Alexa Sandersa. Są to Gardnerianie i Aleksandryjczycy, bądź tradycje mieszane. Zazwyczaj te informacje można znaleźć na stronach internetowych prowadzonych przez te osoby lub uzyskać od nich osobiście. Np. informacje o grupie Silver Circle możesz znaleźć tutaj [http://www.silvercircle.org/sci_merlin.htm] Należy pamiętać, że nie dostaniemy informacji o tym kto dokładnie ich inicjował. Zresztą one i tak nie wiele mówią potencjalnemu kandydatowi. Ale jeśli tylko ludzie twierdzą, że są gardnerianami czy aleksandryjczykami, możesz zweryfikować to dzięki nam lub innym wiccanom.W Tradycyjnej Wicca nie znajdziesz grup lub ludzi którzy są tak tajemniczy, że nie chcą upublicznić tej informacji.

 

Jaka to tradycja? Tradycyjny kowen powie nam do której tradycji należy, zgodnie z tradycją w której byli inicjowani, a jeśli odeszli od tej tradycji i zastąpili tradycyjny przekaz swoim własnym lub zmienili go w znacznym stopniu powinni być rozważani jako nowa tradycja.

 

Nietradycyjna? To jest jak najbardziej możliwe – istnieje wiele grup które zaczynały z książek i podążają w przybliżeniu „wiccańska tradycją”. Jeśli grupa nie należy do Tradycyjnej Brytyjskiej Wicca nie oznacza to jednak, że coś z nimi nie tak. Ale jeśli liderzy nie byli inicjowani, nie będą posiadali doświadczenia ani materiałów które są dostępne w inicjacyjnej tradycji. Dobrze jeśli grupa zapewnia przejrzystość w tej kwestii i powstrzymuje się od używania nazw oraz terminologii które mogły by stwarzać wrażenie, że są częścią tradycyjnej Wicca.

 

Ile wynosi cena inicjacji i uczestnictwa w kowenie? Tradycyjna wiccańska grupa nie pobiera opłat za inicjację, naukę oraz członkostwo w kowenie. Jednak zdaża się ,że członkowie kowenu składają się na kowenowe wydatki takie jak świece, kadzidła, czy wino, itd.

 

Ile kosztują kursy i warsztaty? Kursy i warsztaty, które są dostępne dla wszystkich i nie są częścią kowenowego treningu prowadzącego do inicjacji nie muszą być darmowe i mogą kosztować normalną opłatę. Cena zależy od oferty danych warsztatów. Oczywiście nie powinieneś płacić więcej niż podpowiada zdrowy rozsądek. Możesz łatwo porównać cenę z innymi duchowymi lub kreatywnymi warsztatami.

 

Czy dogadujesz się z daną grupą? Hmm, tak, to jest oczywiście bardzo indywidualne kryterium! Czy dobrze czujesz się z liderami grupy? Czy sprawiają, że czujesz się przy nich swobodnie, jak w domu? Czy zostawiają ci swobodę bycia sobą? Czy czujesz, że mają coś cennego do zaoferowania, że możesz czegoś się od nich nauczyć? Czy dzięki nim podejmujesz nowe wyzwania, czy inspirują Cię, wyzwalają Twój entuzjazm? A może przerażają Cię, sprawiają że jesteś przy nich spięty i nerwowy? Czy sprawiają, że czujesz się panem własnego losu czy raczej czujesz że przy nich tracisz siebie? Dowiesz się tylko wtedy gdy uczciwie zajrzysz w głąb siebie.

Prywatne porady

Jeśli rozważasz dołączenie do jakiejś konkretnej grupy a nie możesz sprawdzić tej grupy za pomocą ogólnych zasad podanych powyżej lub jeśli jest dla ciebie naprawdę ważne by dołączyć do normalnej, inicjacyjnej Wicca, możesz poprosić o prywatną poradę.

Do sprawdzania grup używamy tej samej listy pytań przedstawionej wcześniej ale oczywiście mamy dostęp do większej ilości informacji niż potencjalny szukający i możemy zweryfikować czyjeś twierdzenia wysyłając kilka emaili. Doradzimy na temat danej grupy np. czy jest to tradycyjna Wicca czy są to raczej czarownice eklektyczne. W szczególnie ekstremalnych przypadkach odradzimy przystąpienie do danej grupy bazując na doświadczeniach które my lub inni ludzie mieli z daną grupą.

Jeśli potrzebujesz osobistej porady możesz wysłać email na adres [ wiccanski.krag@gmail.com] lub zarejestrować się na forum Wiccański Krąg i napisać poprzez priva do której grupy chcesz dołączyć i jakie masz pytania. Prosimy byście pamiętali, że nawet jeśli dołączycie do tradycyjnego kowenu, nie oznacza to automatycznie, że będziecie czuli się z członkami tej grupy „jak w domu” – to jednak musicie sprawdzić sami.