O Wiccańskimkręgu

Na początek chcielibyśmy przedstawić się wszystkim naszym Czytelnikom. Ponieważ w dzisiejszych czasach łatwo jest trafić na ludzi, którzy podają się za wiccan, ale nimi nie są, postanowiliśmy podać informację o sobie i naszej linii. 

czytaj dalej...

Strona Wiccański Krąg istnieje od czerwca 2011 roku. Obecnie prowadzona jest przez kilkoro inicjowanych wiccan z linii Whitecroft oraz ich przyjaciół. Dawniej koweny brały nazwy od miejsca swoich spotkań. Wystarczy wspomnieć o pierwszych kowenach Gardnera: New Forest Coven lub Bricket Wood Coven. Zgodnie z tą tradycją nasza linia bierze swą nazwę od siedziby kowenu założycielskiego, który znajdował się właśnie przy ulicy o nazwie Whitecroft w Londynie.

Początek naszej linii przypada na wczesne lata 60., kiedy to Madge i Arthur Worthingtonowie, inicjowani przez Geralda Gardnera i Eleonor Bone, założyli swój własny kowen. Wśród wywodzących się z niego wiccan najbardziej znani są Prudence Jones, Vivianne Crowley oraz nieżyjący już dzisiaj Harry Greenfield i Maureen Brown. Osoby te zrobiły wiele dla rozwoju Wicca a ich nazwiska są bardzo znane i szanowane. 

Każda z wyżej wymienionych osób, tak samo jak wiele innych, które pozostają anonimowe, zapoczątkowały różne podlinie. Vivianne Crowley, będąc wcześniej inicjowana przez Alexa Sandersa, została inicjowana także w kowen Whitecroft i w ten sposób połączyła dwie tradycje, tworząc nową, mieszaną, gardneriańsko-aleksandriańską podlinię w ramach linii Whitecroft. To właśnie z linii Vivianne i Chrisa wywodzą się nasze koweny. Są wśród nas wiccanie inicjowani ponad ćwierć wieku temu, jak i osoby inicjowane stosunkowo niedawno, osoby, które prowadzili już trzy koweny oraz takie, które dopiero zamierzają je prowadzić. Jako że wszyscy chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem, zapraszamy Was do lektury naszych artykułów oraz rozmów na naszym forum.

Wszystkie podane przez nas informacje można sprawdzić poprzez angielską Federację Pogańską (PF). Poniższy link do artykułu z Pagan World i Pagan Dawn (pozycji wydawanych przez Pogańską Federację) przekieruje Was do pośmiertnego artykułu o Madge, napisanego przez inną legendarną gardneriankę, Jean Williams

O Naszejstronie

Jeśli pamiętasz naszą stronę i forum jeszcze sprzed paru lat, zauważyłeś/-aś z pewnością, że zmienił się ich wygląd. Obecne forum powstało w 2012 roku po tym, gdy stare forum pozostawiliśmy do prowadzenia zespołowi innych polskich wiccan. Sami postanowiliśmy projekt rozszerzyć, odświeżyć i tchnąć w niego nowego ducha, zostawiając nasz wkład wspomnianemu starszemu forum jako bazę wiedzy i zaangażowania. Ostatnio, dzięki funduszom, które udało nam się zgromadzić przy pomocy naszych Czytelników, strona została ponownie odświeżona.

czytaj dalej...

Oprócz forum, na którym można z nami porozmawiać, na stronie głównej znajdziecie linki do podstawowych informacji na temat Wicca, a w naszej Biblioteczce możecie przeczytać różne artykuły, głębiej poruszające zagadnienia związane z Wicca, magią, a także ogólnie pojętą duchowością. Ponieważ wiccanie czasami różnią się w swoich poglądach, nie przedstawiamy wyłącznie własnej perspektywy, ale także szerszy punkt widzenia wiccan zza granicy. Autorami artykułów na naszej stronie jesteśmy zarówno my sami, jak i inni wiccanie z linii aleksandryjskich, gradneriańskich oraz różnych linii mieszanych z Anglii, Holandii, Niemiec, Szkocji, Włoch, Australii, Kanady, Hiszpanii i innych krajów. Dodatkowo, dział Biblioteczka zawiera wywiady ze znanymi wiccanami lub osobami będącymi ekspertami w dziedzinie pogaństwa, oraz biografie znanych wiccan, magów i osób zasłużonych dla pogaństwa. Na stronie głównej podajemy także informacje i sprawozdania z naszych corocznych zlotów, zwanych Wiccaniskami. Możecie znaleźć u nas także linki do polskich blogów i zagranicznych stron wiccańskich. Tekstów ciągle przybywa, więc odwiedzajcie nas często.

Zobaczkoniecznie

 • pentaklgreen

  Czarowniczo - Blog Sheili

 • pentaklgreen

  Szepty Driady- Blog Driady

 • pentaklgreen

  Waśnie, magie i pożytki- Blog Verma

 • pentaklgreen

  Greening the Spirit - blog Vivianne Crowley

 • pentaklgreen

  Athame - Blog di Wicca e Neopaganesimo

 • pentaklgreen

  Wiccan Rede online - anglojezyczny magazyn o Wicca

 • pentaklgreen

  British Wicca - anglojezyczna strona o Wicca

 • pentaklgreen

  Silver Circle - holendreska strona o Wicca

 • pentaklgreen

  Silver Circle - hiszpańska strona o Wicca

 • pentaklgreen

  Серебряный Круг - rosyjska strona o Wicca

 • pentaklgreen

  Silver Circle - niemiecka strona o Wicca

 • pentaklgreen

  Pagan Federation UK

Gorącepodziękowania

W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować tym wszystkim,
którzy nas wsparli w tworzeniu nowej strony Wiccańskiego Kręgu.
To dzięki Wam powstała nowa strona!

Jeśli chciałbyś nas wspomóc w działaniach Wiccańskiego Kręgu,
przyjmiemy z wdzięcznością każdą kwotę wpłaconą na konto:
19 1090 1043 0000 0001 3005 9079

Lub na adres PayPal:
wiccanski-krag@wp.pl

Filmik zrealizowany na potrzeby strony,
w którym opowiadamy o działaniach Wiccańskiego Kręgu: