Znaczenie snów oraz ich interpretacja

Czy zdarzyło ci się śnić o rzeczach niesamowitych, takich jak latanie, zmienianie się w zwierzęta, wielki sukces czy niewyobrażalna tragedia? Sytuacje, które nie mogłyby cię spotkać na co dzień lub których się obawiasz? Czy często doskwiera Ci głód wiedzy, informacji, oczekiwanych wyjaśnień tuż po przebudzeniu? „Co oznaczał mój sen? Dlaczego wciąż śni mi się ta sama sytuacja?”, lub… „Dlaczego w moim śnie pojawia się ta, czy inna osoba lub rzecz?”

Marzenia senne

W tym artykule postaram się zapoznać cię z twoimi własnymi snami. Możliwe, że będziesz mógł samodzielnie odnaleźć odpowiedzi na nurtujące cię pytania. Powstał on na podstawie moich prywatnych doświadczeń, kilku wartościowych książek oraz wymianie wiedzy z bliskimi osobami.  W trakcie spotkań i warsztatów cierpliwie eksplorowaliśmy ich sny,  by w końcu dojść do interesujących wniosków.

Powiedz mi o czym śnisz, a opowiem ci kim jesteś

Pracuję ze moimi snami od bardzo dawna, jednak czasem udzielam w tym zakresie rad innym. Ten temat jest niezwykle fascynujący. Dlaczego? Ponieważ to właśnie nasz umysł potrafi wykreować niesamowite obrazy i sytuacje, których doświadczamy w snach, a nie spotkamy ich w życiu codziennym.

Od najmłodszych lat szczegółowo pamiętałam swoje sny. Często były to fantastyczne obrazy lub też odbicia zwykłych sytuacji dnia codziennego. Czasem jednak w snach spotykało mnie coś znacznie głębszego i tajemniczego – tak przynajmniej mi się wydawało. Jako dziecko niewiele z tego rozumiałam. Miałam wręcz wrażenie, że podczas nocy w moim umyśle rozgrywałam inne życie, w świecie, którym rządziły nieznane nam prawach fizyki, zasady, struktury. Często wydawało mi się, że tak naprawdę nie śnię, tylko podróżuję do innych krain. Taki Matrix do którego może wprowadzić nas Morfeusz, nieprawdaż? A może brama do Avalonu? Krainy Wróżek? Taką zagadkę niosą czasem nasze sny.

Sny to przyprawa do dania, jakim jest życie

Sny są jednym z ciekawszych elementów naszej egzystencji. Można powiedzieć, że wzbogacają rzeczywistość swą ulotnością i różnorodnością. Marzenia senne i koszmary to skomplikowane, czasem absurdalne historie, które układa nasza nieświadomość. Interpretowanie zjawisk, które spotykają nas podczas śnienia, opiera się o rozpoznawanie metafor i symboliki, które są w nich zawarte. Symbolika odnosi się do naszej indywidualnej osobowości, uwarunkowań kulturowych oraz sytuacji, jakie spotykają nas w życiu codziennym.

To w snach pierwszy raz spotkałam Bogów i doświadczyłam wielu mistycznych zdarzeń, zanim jeszcze znalazłam się w wiccańskim kowenie. Kto wie, to również może spotykać i ciebie.

Typy snów oraz ich znaczenie w interpretacji

Z pozoru każdy sen może wydawać się nam inny lub małoznaczny, jeśli dopiero zaczyna się z nimi przygodę. Dla ułatwienia podsuwam wartościową książkę. Warto zapoznać się z podstawowymi typami snów, które zostały przedstawione przez Maggie Petters w książce „Dreamwork: Using Your Dreams as a Way to Self-Discovery and Personal Development” [„Praca z marzeniami sennymi: Używanie swych snów jako sposobu na samodokrycie i rozwój osobisty”]. Oto owe typy:

Sny archetypowe

Posiadają potężny ładunek emocjonalny oraz niosą ze sobą wiedzę naszych pokoleń, kultury i historii. Według Junga są zaczerpnięte ze zbiorowej nieświadomości. Eksplorując je, przemierzamy krainę archetypów, które wnoszą dawno zapomniane znaczenie, jednak mogą wzbogacić nasze aktualne doświadczenie oraz ofiarować niezwykle cenną wiedzę o nas samych. Przykładowym archetypem objawiającym się w snach w kontekście kobiecości będzie obraz dziewicy, matki oraz staruchy (znanych wielu osobom oblicz potrójnej Bogini). Jej wizerunek możemy odnaleźć w niemalże wszystkich kulturach na świecie. Bardziej spersonalizowana, może objawiać się w snach jako niewinne dziecko, wiodąca kobieta-matka lub stara, mądra kobieta. Nie są to jej jedyne oblicza, ten archetypiczny aspekt posiada wiele innych wizerunków, czasem negatywnych, budzących przejmującą trwogę.

Archetyp mężczyzny w tym przypadku może być widziany jako popularny w Anglii Greenman (twarz zielona, liściasta), starzec wewnątrz lasu, pustelnik lub dziki człowiek.

Inne przykłady archetypów:

Archetyp wody widzianej w snach symbolizuje oczyszczenie.

Archetyp jaskini, do której wkraczamy (lub też nie) w snach oznacza miejsce przejścia, wegetacji, wyciszenia.

Labirynt – moment przemiany, wędrówki, poszukiwania złotego środka i odpowiedzi.

Koszmary

Koszmary wywołują moje szczególne zainteresowanie. Nie znam osoby, której nigdy nie przyśnił się jakiś koszmar lub niepokojący sen. Budzimy się w środku nocy, zaniepokojeni, czasem zlani potem w dreszczach po widzianych w śnie obrazach. Często nie możemy wrócić do emocjonalnej stabilizacji i  ponownego zaśnięcia, dopóki nie uspokoi się nasze serce. W tym wypadku organizm daje nam jasny przekaz, że coś jest nie tak. Nasza psychika gwałtownie informuje nas, że powinniśmy działać.

Wbrew pozorom, mimo negatywnego wydźwięku, koszmary niosą za sobą ważny przekaz. Pokuszę się nawet o nazwanie ich darem. Od dawien dawna informowały nas, że w naszym wnętrzu dzieje się coś ważnego. W gwałtowny sposób komunikowały o naszych lękach, zagrożeniach, niepokojach, również problemach psychicznych. Podobnie, jak często budzimy się z nich w szoku, tak samo one oczekują byśmy uświadomili sobie, że znajdujemy się w poważnej sytuacji, dotykającej nas na jawie.

Maggie Peters uważa, że w większości przypadków koszmary ukazują coś, co się już wydarzyło. Ja uważam, że jeśli odkryjemy, co wywołuje w nas koszmary, pozwoli nam to tym samym rozwiązywać podobne sytuacje w przyszłości. W mojej pracy z koszmarami najważniejsza jest konfrontacja z tym, czego się lękamy w sferze snów, by uzyskać cenne informacje, które pomogą nam stawić czoło wyzwaniom w rzeczywistości.

Powtarzające się sny

Jest to silny, mocny komunikat, sygnalizujący nam zmianę lub dręczące sprawy, które należy uporządkować. Mogą powtarzać się co miesiąc, co tydzień albo każdego dnia. W sumie są równie ważne co koszmary. Dręczące powtarzające się sny to budzik dający nam sygnał, że powinniśmy wyjść z danej sytuacji, by móc iść dalej. Przestańmy kręcić się w miejscu i odkryjmy, co nas powstrzymuje – te sny mogą nam w tym pomóc. Zazwyczaj znikają tuż po rozwiązaniu zagadki uwalniane przez nasz umysł.

Marzenia senne

To fantastyczne baśniowe widoki, rozpieszczające naszą wyobraźnię. W marzeniach sennych możemy spotkać takie istoty jak elfy, wróżki, jednorożce i smoki. Zaliczane do jednych z najprzyjemniejszych snów. Możemy tam latać, pływać w głębinach wody wraz z wielkimi ssakami lub unosić się w kosmosie.

Moje marzenia senne obfitowały często w istoty, których nigdy nie spotkałam w książkach fantasy, obrazach, czy filmach. W nich również pod różną formą spotykałam Bogów.

by serpent2300

Zapamiętywanie snów oraz analiza

Sny to furtka do świata podświadomości, gdzie możemy uzyskać ciekawe wskazówki, dotyczące naszego życia oraz dotychczasowych doświadczeń. Analizując sen, możemy dowiedzieć się więcej na swój temat. Czasami sny pozwalają rozwiązać gnębiący nas problem, skonfrontować z lękami i w dziwaczny sposób wyjaśnić potrzeby.

Do analizy snów niezbędny jest dziennik, w którym zapisujemy to, co spotkało nas w nocy, nasze przemyślenia, tworzymy mapę snów, porównujemy je i czasem nawet wracamy do nich po kilku latach, by dostrzec ich nowe znaczenie. Gdy przygotujesz dziennik, staraj się spisywać sumiennie swoje sny, ja początkowo spisywałam każdy, teraz zapisuję w swoim dzienniku tylko konkretne, symboliczne sny . Osoby, które dotychczas nie przywiązywały wagi do znaczenia snów, a chcą rozpocząć z nimi pracę, powinny mocniej się na tym skupić.

Swój sen najlepiej jest opisywać w czasie teraźniejszym, ponieważ czas przeszły dystansuje nas w stosunku do informacji, jaka jest w nim zawarta.

Tworząc swój dziennik, zadaj sobie kilka ważnych pytań:

  • Co chcę uzyskać z pracy ze snami?
  • Jaka jest moja motywacja?
  • Czy jest to czysta ciekawość, czy może coś więcej?
  • Co może mi ofiarować praca ze snami?
  • Jaki typ snów mnie najbardziej interesuje?
  • Czy jest to koszmar, z którym chcę się zmierzyć? A może niezwykła symbolika, jaka ukrywa się pod osłoną dnia?

Swoje pytania oraz odpowiedzi możesz spisać na samym początku dziennika.

Spisując każdy sen, zaczynam od daty snu, a następnie całej historii, którą udało mi się zapamiętać. Elementy, które wywołały największe emocje, spisuję wraz z towarzyszącymi im uczuciami. Często, gdy nie jestem w stanie czegoś opisać lub nazwać, rysuję to. Wierz mi, nie potrzeba wielkiego talentu, a czasem kolory i nakreślone rysy snu pozwolą nam zapoznać się z jego zawartością.

Na koniec jeszcze trochę wartościowych wskazówek:

Zapamiętywanie snów

Mamy większą szansę zapamiętać sen, budząc się naturalnie, niestety w tych czasach jest to niemalże niemożliwe. By osiągnąć stan odrobinę przybliżony naturalnemu budzeniu, staraj się zaprogramować, by wstawiać jakieś 20 minut wcześniej przed budzikiem. To może być trudne, jednak często udaje się nam tak zrobić nieświadomie (np. gdy mamy ważne spotkanie lub wyjazd, egzamin).

Początkowe zapamiętywanie snów może być trudne, najłatwiej przychodzi to w momencie, gdy budzisz się naturalnie, bez udziału budzika, płaczącego dziecka czy hałasującego kota. Niestety w tych czasach jest to niemalże nieuniknione. W książce, z której korzystam, autorka podaje na to sposób: przed każdym snem staraj się programować tak, by obudzić swój organizm nieco wcześniej przed budzikiem, tak byś mógł skupić się na śnie. Wymaga to pracy, jednak jest możliwe!

Po przebudzeniu leż wygodnie i nie otwieraj oczu, skup się na obrazach, jakie nawiedziły cię tej nocy. Wspominaj szczegóły snu i uczucia mu towarzyszące, by następnie sięgnąć po dziennik lub dyktafon (niemal każda komórka posiada teraz taką funkcję).

BĄDŹ CIERPLIWY

Twoje sny były dla ciebie zawsze, każdej nocy począwszy od twojego dzieciństwa, jednak nie poświęcałeś im szczególnej uwagi. Jeśli teraz zamierzasz to zmienić, dla twojej psyche będzie to wielkie zaskoczenie i nie lada wyzwanie. Zainteresowałeś się nimi po tak długim czasie nieprzywiązywania do nich uwagi. Dlatego potrzeba trochę czasu, by twój umysł zaczął rejestrować to, co cię interesuje.

Jeśli to nadal nie pomaga, to spróbuj tego:

  • zapisz na kartce, że chcesz zapamiętać sen i dlaczego. Przed snem schowaj kartkę pod poduszkę i skup się na swoim pragnieniu;
  • skup się, mając zamknięte oczy, i spróbuj nimi spojrzeć jakby w czubek swojej głowy, do momentu gdy nie poczujesz oporu i lekkiego bólu, trwaj tak kilka sekund, a potem w myślach powiedz: „Chcę zapamiętać mój sen” (wróżki doceniają życzenie powtórzone trzy razy 😉 );
  • zrób talizman, który będzie służył zapamiętywaniu snów i będzie ci towarzyszył każdej nocy;
  • stwórz rytuał przywołujący sen, który zawsze wykonujesz przed zaśnięciem;
  • jeśli to nie działa: znajdź przyczynę, która może cię blokować, czy to wewnątrz ciebie, czy poza tobą. Czasem warunki, w jakich zasypiamy, nie pozwalają nam na swobodne śnienie. Zmień pozycje snu, podłóż inną poduszkę, wyłączaj wcześniej komputer, nie przeglądaj komórki przed snem. Testuj, sprawdzaj, wyczuwaj jak reaguje twoje ciało i umysł.

Na koniec…

Rozpatrując sny, skupiam się na metaforach i symbolach w nich zawartych. Nie każdy symbol w naszej sennej rzeczywistości ma to samo znaczenie – sennik kupiony w księgarni możesz wyrzucić do kosza. Nie warto rozpatrywać symboli innych osób w ten sam sposób. Mamy inne doświadczenia, inne marzenia, inne życie i strach. I to jest piękne.

Myślę, że napiszę jeszcze jeden artykuł na ten temat, gdyż jest on bardzo szeroki. W kolejnym dotknę świadomego śnienia. Obserwuj naszą stronę oraz fanpage Wiccańskiego Kręgu 🙂 Będziemy o tym informować.

Nefrestim

Arek