Ronald Hutton

Profesor Ronald Hutton jest ekspertem w dziedzinie pogaństwa i jego historii, i jako taki stał się niesłychanie znaną i lubianą osobistością w Anglii, zarówno wśród pogan jak i w środowiskach akademickich, a także wśród widzów telewizyjnych, zainteresowanych tematyką historyczną, ludową i pogańską. Mimo to, a być może właśnie z tego powodu, jest też osobą bardzo prywatną i niechętnie udziela wywiadów, a informacje o jego życiu zdobyć jest bardzo trudno. Mimo że pisze wiele na temat pogaństwa, to zapytany o swoje przekonania religijne zawsze odpowiada, że są one jego prywatną sprawą. Dzięki swoim zainteresowaniom i badaniom, zaprzyjaźnił się jednak z wieloma osobami z angielskiej społeczności pogańskiej, czołowymi Wiccanami oraz założycielami różnych organizacji druidycznych, a tym samym sam stał się częścią społeczności brytyjskich pogan.

vjzybuqywcor5fxqpzjw

Pochodzący z angielsko-rosyjskiej kolonialnej rodziny, Ronald Hutton urodził się w 1953 roku w Ootacamund w Indiach. Do Anglii przeprowadził się w wieku szkolnym i od razu wstąpił do Ilford County School, gdzie bardzo szybko złapał bakcyla archeologicznego. W następnych latach rozwijał swoje zainteresowania starożytnymi kulturami, biorąc udział w bardzo znanych wykopaliskach np. w Pilsdon Pen, Ascott – Dunder – Wychwood, Hen Domen i w megalitycznych świątyniach na Malcie. W latach 1966 – 1969 zwiedził wszystkie megalityczne grobowce Anglii i Walii, po czym napisał przewodnik po nich. Mimo miłości do archeologii, kiedy przyszedł czas na studia, Ronald wybrał historię, którą uważał za bardziej pasującą do jego osobowości. Dostał stypendium do Cambridge, gdzie, nie zapominając o swoich zainteresowaniach archeologicznych, zgłębiał zagadnienia historyczne. Z Cambridge przeniósł się do Oxfordu, gdzie dostał etat jako pracownik naukowy. W roku 1981 objął posadę na uniwersytecie w Bristolu, a jego specjalizacją stał się okres angielskiej wojny domowej XVI wieku. Nie porzucił jednak swoich zainteresowań wcześniejszą historią i pogaństwem.

bu25bxiciaak6_c

Dzisiaj prof. Hutton jest profesorem historii na Uniwersytecie w Bristolu, członkiem towarzystwa naukowego w Magdalenian College w Oxfordzie i członkiem komisji w English Heritage (Dziedzictwie Angielskim). Pierwszą jego książką o tematyce pogańskiej były wydane w roku 1991, dosyć kontrowersyjne wśród pogan, „Pogańskie Religie, Starożytnych Wysp Brytyjskich: ich Natura i Spuścizna”, w których omawiał obecny stan wiedzy na temat obyczajów i tradycji sprzed czasów chrześcijańskich. W latach 1994 – 1997 jego uwagę przyciągnęło badanie folkloru, czego wynikiem były dwie książki: „Powstanie i upadek Wesołej Anglii: Rytualny Rok 1400-1700” i „Stacje Słońca: Historia Rytualnego Roku w Brytanii”. W roku 1999 została wydana najbardziej popularna książka prof. Hutton: „Tryumf Księżyca: Historia Współczesnego Pogańskiego Czarownictwa”, która dotyczyła rozwoju Wicca. Frederic Lamond uznał tą książkę za autorytet w dziedzinie historii Gardneriańskiej Wicca. W roku 2001, Hutton wydał „Szamani: Syberyjska Duchowość w Zachodniej Wyobraźni”, w której stwierdził, że większość wiedzy i wyobrażeń, jakie posiada współczesny człowiek na temat szamanizmu, jest błędna.

Wśród innych publikacji znajduje się też: „Czarownice, Druidzi i Król Artur” – zbiór różnych artykułów na temat mitów, pogańskich czasów a także książek J. R. R. Tolkiena i C. S. Lewisa. Po zakończeniu badań nad historią Wicca, Hutton zwrócił się w stronę Druidyzmu, czego rezultatem były: „Druidyzm” (2007) i „Krew i Jemioła: Historia Druidów w Brytanii” (2009). Jako ekspert w wyżej wymienionych dziedzinach, prof. Hutton często pojawia się w programach telewizyjnych.

 

 

Agni