„Poza miotłą. Rozmyślania o filozofii i Wicca” Morgana Sythove

Kilka miesięcy temu ukazało się polskie tłumaczenie książki Morgany Sythove „Poza miotłą. Rozmyślania o filozofii Wicca”. Ta nieduża książka szybko stała się ważną pozycją na polskim rynku wydawniczym, który ciągle jeszcze cierpi na braki w tej tematyce. Autorka książki jest doświadczoną wiccanką z linii gardneriańskiej, Angielką mieszkającą i praktykującą w Holandii, a zarazem koordynatorem Międzynarodowej Federacji Pogańskiej. Podróżuje po całym świecie propagując pogańskie wartości i założenia PFI. Polscy poganie mieli możliwość poznać ją przy kilku okazjach.

250_9788792632296_cover_250px
Źródło: www.whytetracks.eu.com

Pozycja jest zbiorem ośmiu artykułów, które początkowo pojawiały się w angielskim magazynie „Wiccan Rede”, aby w roku 1982 zostać wydane jako książka. Tematyka poruszana przez Morganę jest niesamowicie ważna dla osób, które patrzą na Wicca, jako na swoją potencjalną ścieżkę duchową, a także dla Wiccan już inicjowanych. Zanim czytelnik przejdzie do wywodów filozoficznych, zawartych w poszczególnych rozdziałach, we wstępie znajdzie kilka najogólniejszych informacji o tym, czym jest Wicca. Trochę więcej wiadomości ogólnych znaleźć można w epilogu, ale temat definitywnie nie został wyczerpany i dobrze, jeśli początkujący czytelnik sięgnie do innych źródeł, aby poszerzyć swoją wiedzę. Największą zaletą tej książki i jej głównym celem są natomiast rozważania filozoficzne, skupione wokół tematyki, która leży u podstawy Wicca. Od Morgany dowiemy się dużo na temat biegunowości i tego, jak przeciwieństwa napędzają rozwój wszechświata, o wiccańskim spojrzeniu na Boga i Boginię, a także przeczytamy na temat żywiołów. Temat Bogini omówiony jest dosyć szczegółowo z podziałem na trzy aspekty: Pannę, Matkę i Staruchę. Nie jest to jednak książka czysto informatywna, a raczej zawierająca przemyślenia autorki. Rozważania związane z wymienionymi zjawiskami przedstawione są w sposób jasny, przejrzysty i zmuszający do refleksji – warto poświęć im więcej czasu. Można się z autorką zgadzać lub nie, ale na pewno warto poznać jej perspektywę, szczególnie gdy się jest początkującym wiccaninem lub osobą zainteresowaną Wicca.
Książka napisana przez kogoś z tak wielkim doświadczeniem i wiedzą jest prawdziwym skarbem, który gorąco wszystkim polecamy

Agni Heka