Pentagram, symbol Wicca

Wiele tomów można byłoby napisać na temat symboliki pentagramu! Pentagram to starożytny symbol, występujący w różnych okresach historii i reprezentujący wiele różnych zjawisk. Przez tysiące lat pojawia się regularnie i regularnie wykorzystywany jest w magicznych i duchowych tradycjach.

pentagram

Znaleźć go można w literaturze, reliktach i w sztuce wielu kultur i okresów historycznych: od starożytnej Babilonii, poprzez Chiny, Egipt, Grecję, kulturę hinduską i żydowską, aż po Majów, chrześcijan i współczesne ścieżki pogańskie. W tradycji Wicca pentagram reprezentuje cztery żywioły (Powietrze, Ogień, Wodę i Ziemię), trwające w doskonałej harmonii, tworząc tym samym piąty żywioł, Ducha. We współczesnych czasach pentagram stał się symbolem który reprezentuje Wicca, podobnie jak kilka innych pogańskich tradycji.

Jako, że pentagram jest stworzony z jednej linii, stał się też symbolem doskonałości i nieskończoności i przynosi te energie kiedy używany jest w magicznym kręgu. W wiccańskim rytuale służyły do konsekracji, inwokacji i błogosławienia. Zazwyczaj znajduje się na pentaklu a także podczas błogosławienia, czasami na innych narzędziach. W czasie ceremonii, pentagramy odpowiadające poszczególnym żywiołom często używane są w przywoływaniu i odwołaniu strażników czterech żywiołów. Ci ostatni wzywani są w odpowiednich kierunkach i odpowiadającym tym kierunkom punktach kardynalnych kręgu:

ls208-elemental-celtic-pentacle-bumper-sticker-decal

Powietrze – Wschód
Ogień – Południe
Woda – Zachód
Ziemia – Północ

Pentagram reprezentuje ekspresje czterech punktów kardynalnych i piątego punktu, centrum, manifestując w ten sposób pięć elementów: Powietrze, Ogień, Wodę, Ziemie i Ducha.

Skierowany w górę, symbolizuje ducha ponad materia, Boginię i kobiety. Skierowany w dół symbolizuje, meterię ponad duchem lub ducha manifestującego się w materii. Przekręcony do góry nogami jest też symbolem Rogatego Boga, a także używany jest jako symbol kapłanów oraz inicjacji drugiego stopnia.

Pentagram symbolizuje także pięć zmysłów, pięć kończyn oraz pięć palców.