Morrigan

Któż chciałby inwokować Morrigan, potężną Boginię Bitwy czczoną przez irlandzkich Celtów? Jej, trafnie wybrane, imię znaczy „Widmowa Królowa”, gdyż według podań pojawiała się jako przerażająca czarna wrona ponad polem bitwy, krzycząca i drwiąca sobie z wojowników. Widziano ją także dosiadającą czarnego wierzchowca, galopującą wśród czarnych chmur zawisłych ponad polem walki, z tarczą ochronną na lewym ramieniu, z włócznią nieposkromionej woli w prawej ręce. Zwano ją także „Praczką u brodu”,  bo to tam prała ubrania tych, którzy mieli zginąć w bitwie. Ujrzenie jej podczas wykonywania tej czynności było przeczuciem śmierci.

dwie wrony

Morrigan była obrońcą ziemi i domostwa. Kiedy nieprzyjaciel atakował, czy to by splądrować łupy, czy dla podboju, Morrigan była wzywana, by wzmocnić i zainspirować obrońców, by napełnić ich serca odwagą, a serca wrogów strachem. Morrigan daje swoim zwolennikom psychologiczne wsparcie prowadzące do zwycięstwa, nawet na przekór wszystkiemu.

To właśnie daje nam wskazówkę, jak bardzo Morrigan jest istotna w czasach współczesnych. Jest boginią spraw beznadziejnych. Gdy czujesz, że odebrano ci prawa, twoja przestrzeń została zaatakowana, twoja przyszłość zagrożona a wolność ukrócona – możesz wtedy wezwać Morrigan. To jej duch pozwala odizolowanej osobie wystąpić przeciwko tyranom czy zeznawać przeciwko niekompetentnym i nieuczciwym szefom. Morrigan daje ludziom siłę i odwagę, by sprawili, że ich głosy zostaną usłyszane i przyciągną innych, myślących podobnie ludzi do walki dla dobra sprawy.

Można w niej widzieć boginię kobiet z Greenham Common, które głęboko czuły, że życie na tej planecie i przyszłość ich dzieci są zagrożone przez zimną wojnę i proliferację broni nuklearnej [i] albo boginię sufrażystek, które walczyły o prawa kobiet do głosowania, i boginię ludzi prześladowanych za opór przeciwko władzy, która nadużywa swojego stanowiska. Morrigan jest boginią, którą warto wezwać, gdy media naruszą czyjąś prywatność i zniesławią życie zwykłych, niezamożnych ludzi poprzez przekręcanie faktów, wymyślanie sensacyjnych nieprawdziwych historii i manipulowanie prawdą.

Morrigan
Morrigan

Oczywiście, w przywoływaniu tak potężnej i równocześnie konfrontacyjnej bogini tkwią pewne niebezpieczeństwa. Poczucie wspólnej sprawy i podniecenie bitewne mogą okazać się bardzo pociągające, a kiedy cel zostanie osiągnięty, złożenie broni i ustanowienie pokoju może się okazać trudne. Możemy mieć problem z zaakceptowaniem innych punktów widzenia i zgodzeniem się na kompromisy, na rzecz przyjaźni i wspólnego dobra. W takich momentach zbyt łatwo jest pielęgnować poczucie skrzywdzenia i dążyć do całkowitego zwycięstwa zamiast szukać praktycznych rozwiązań. Mimo, że większość z nas uważa się za ludzi cywilizowanych, używających broni słownej, systemu prawnego i pokojowych demonstracji zamiast miecza czy włóczni albo bomby, to jednak świat pełen jest ekstremizmu i terroryzmu. A terroryzm ten jest podkarmiany poczuciem niesprawiedliwości, opartym na małym jądrze prawdy, nawet jeśli zdarzenie, które dało mu początek, miało miejsce w dalekiej przeszłości.

Gdy podekscytowanie bitewne i zapach zwycięstwa wydają się wabić nas ku przedłużeniu konfliktu, wtedy warto pamiętać, że Morrigan broni ziemi i domu. Nie jest boginią zemsty i nie jest boginią podbojów. Brak rozeznania, kiedy przestać, może narazić na porażkę i zniszczenie tego, czego bronimy. W ten sposób możemy stracić to, co wcześniej zyskaliśmy. A wtedy może się okazać, że zobaczymy, jak Morrigan pierze nasze ubrania w rzece.

Morrigan
Morrigan

Morrigan daje nam odwagę, by stanąć po stronie sprawiedliwości, stanąć w obronie nas samych, nie bać się mówić przeciwko opresji, ale jej ziemista mądrość pomaga nam także w ocenieniu sił, przeciwko którym stajemy i w wypracowaniu jak najlepszych strategii. Obranie małych, ale osiągalnych celów, dających się zrealizować w krótkim terminie, może służyć naszej sprawie lepiej niż ambitna, długoterminowa konfrontacja. Gorące głowy mogą na to patrzreć jak na zaprzedanie się, ale pasja Morrigan zapewnia, że nie stracimy z oczu naszych długoterminowych celów. Ona da nam siłę, by kontynuować naszą walkę o wolność i sprawiedliwość, nawet z pokolenia na pokolenie. Morrigan może być widziana jako siła ewolucyjna, stojąca za długimi bojami z seksizmem, rasizmem, religijną bigoterią i najgorszymi aspektami kapitalizmu.

Gdy wzbudzamy jej cechy w nas samych, znajdujemy w sobie odwagę, by mówić i działać. Ale równie ważne jest to, że rozwijamy w sobie mądrość, by poprawnie zidentyfikować „wroga” i zdefiniować zarówno te najbardziej palące, jak i te długoterminowe cele. Wtedy możemy wybrać odpowiednie słowa i czyny potrzebne do realizacji naszych sprawiedliwych spraw.

Morrigan
(kadzidło: żywica sosnowa, igły cisu i mirra)

O Morrigan, wojownicza Bitew Królowo,
O kruczoczarnych włosach i skrzydłach kruka,
Która dosiadasz burzy, by galopować wśród chmur
Z potężną ochronną tarczą na ramieniu,
Ty, co władasz włócznią swej potężnej woli.
Twój głos jest wichru wyciem,
Wrzaskiem jastrzębia, co ku ofierze szybuje
Nikt nie zdoła zamknąć uszu na twój głos.

Wzlatuj zatem w serce burzy, kochanko terroru i uniesienia,
Królowo Widmowa, czarna wrono nocy,
Rozbudź w nas bitewne podniecenie.
Odwaga iskrzy z koniuszka twej włóczni
Nawołując nas do ofiary – nawet śmierci.
Gdy Ty będziesz nadal nieść prawdę naszej sprawy
Poprzez długą noc bitwy,
Aż słońce wzejdzie zwycięskie
I nowy dzień wstanie,
A świat się odrodzi w pokoju, sprawiedliwości i wolności.

Gdziekolwiek wściekłe kobiety walczą z patriarchatem,
Gdziekolwiek bunt się nasila przeciwko tyrani i niesprawiedliwości,
Gdziekolwiek obywatele wystawiają swoją mizerną siłę
Przeciwko żywotnym interesom potężnych organizacji,
Gdziekolwiek bigoteria i nietolerancja zagrażają naszym wolnościom
Niech słychać tam będzie twój bitewny okrzyk.

Przez odwagę zrodzoną z desperacji,
Przez głos rozsądku przyjmującą pasję,
Przez mądrość sprawiedliwej sprawy,
Przez tarczę, włócznię i kruka pióro czarne

Wzywamy cię byś była z nami w duchu i ciele.

[i]  Kobiety które z pasją walczyły, organizując protesty i przez lata prowadząc na Grenham Common obóz oblegający bazę wojskową, by nie pozwolić Amerykanom na umieszczenie tam broni nuklearnej.

Jean Williams

Arek